trener
  • Úvod
  • /
  • Aktuality
  • /
  • Finále Detského štafetového krosu v Čunove vyhrali opäť deti z AC Malacky. O prekvapenie sa postaral ŠK Detva v pohybe.
Finále Detského štafetového krosu v Čunove vyhrali opäť deti z AC Malacky. O prekvapenie sa postaral ŠK Detva v pohybe.


V sobotu 20. novembra sa po ročnej pauze uskutočnilo veľké finále Detského štafetového krosu, ktorého miesto konania sa pár dni pred štartom presunulo z Dubnice nad Váhom do Čunova pri Bratislave. Deti si tak mohli zabehnúť 500 metrov dlhú trať v unikátnom prostredí areálu Divoká voda, do ktorého by sa bežne len tak nedostali. Vo finále štartovalo napokon 14 družstiev z celého Slovenka, ktoré si účasť vybojovali na krajských kolách vo svojich oblastiach.
 

Nástup družstiev, ktorým sa podarilo postúpiť do Finále.
 
,,Finále Detského krosu sa snažíme každoročne zorganizovať popri Majstrovstvách Slovenska v cezpoľnom behu, aby deti zažili atmosféru veľkého podujatia a mali možnosť bežať na rovnakej trati ako od nich staršie deti, či dospelí. Boli sme pripravení usporiadať preteky v Dubnici nad Váhom, ale sledovali sme samozrejme aj situáciu na Slovensku. Pár týždňov pred finále sa situácia výrazne zhoršovala a mysleli sme si, že finále nebudeme môcť zorganizovať ani  v tomto roku. Hneď ako sme sa dozvedeli, že sa MSR presúvajú do Čunova, tak sme skontaktovali organizátorov z AO TJ STU Bratislava, aby sme sa dohodli na našom štarte pred programom M-SR. Sme radi, že nám po ročnej pauze umožnili Finále DŠK zorganizovať a ďakujeme že nám pomohli s organizáciou.´´ skonštatovali hlavní koordinátori Detskej atletiky Radovan Tomeček a Jaroslav Dobrovodský.
 

Otvorenie veľkého finále Detského štafetového krosu
(Profesor I. Čillík , bývala hlavná koordinátorka S. Švachová a terajší hlavný koordinátor R. Tomeček)

Prvým bodom programu bolo otvorenie pretekov a nástup, pri ktorom detí povzbudila aj bývala hlavná koordinátorka projektu Detská atletika Simona Švachová, ktorá na finále prišla ako trénerka detí zo Slávie Trenčín. Okrem nej deti privítal aj profesor Ivan Čillík, ktorý prišiel takisto aj ako tréner s deťmi, ktoré trénuje v klube AK ŠK UMB Banská Bystrica. Po krátkych úvodných pokynoch sa prví členovia družstva postavili na štartovú čiaru so štafetovým kolíkom a so zadržaným dychom čakali na štartový výstrel.
 

Štafetové kolíky odovzdané a može sa štartovať

,, Je odštarované´´ zakričal do mikrofónu moderátor Milan Leskovský, ktorý detí poháňal počas celého priebehu pretekov. Už po prvej štafetovej odovzdávke získali deti z AC Malacky mierny náskok ale o konečnom poradí ešte nebolo zďaleka rozhodnuté. Ďalší členovia družstiev sa postupne prestriedali a rovnako sa menilo aj poradie. Jedine favoriti z AC Malacky pod vedením trénera Petra Filipa zostali na prvom mieste od štartu až do cieľa a podarilo sa im obhájiť prvenstvo z pred dvoch rokov. Tento krát sa im to podarilo v zložení NEHYBA Šimon, PAUKOVÁ Viktória, MICHALOVIČ Matias , MRÁZOVÁ Andrea. Za zmienku stojí fakt, že všetci štyria boli taktiež súčasťou víťazného družstva na tohtoročnom finále Detskej P-T-S.
O druhé miesto bojovalo viacero klubov, ale striebornú pozíciu si napokon zaslúžene vybojovali deti z ŠK Run For Fun Bratislava v zložení GADOMSKÝ Jakub, PELIKÁNOVÁ Lara, STREŠKA Filip, MASARYKOVÁ Gabriela pod vedením trénera Ľubomíra Hrčku.
 

Deti na trati tesne pred prvou odovzdávkou.
 
O treťom mieste nebolo ani zďaleka rozhodnuté ani po poslednej odovzdávke. Diváci tak mohli vidieť dramatický súboj až do posledných metrov. V cieľovej rovinke finišovali naraz poslední členovia družstiev ŠK Detva v pohybeFunny athletics Pieštany. Dych berúci súboj dopadol šťastnejšie pre nováčikov z Detvy, ktorí sa tak postarali o príjemné prekvapenie v zložení NOSÁĽ Tomáš , SVOREŇOVÁ Nela, KUDRÍK Dan, OLEJÁROVÁ Lýdia, pod vedením tréneriek Miriam MoravíkovejIvety Furákovej, ktorá bola neskôr asi najväčším prekvapením MSR v cezpoľnom behu, pretože sa jej podarilo v súťaži žien získať striebornú medailu vo veku 48 rokov. ,, Už postup z krajského kola na celoslovenské finále bolo pre nás príjemným prekvapením. Preteky v Čunove sme si išli hlavne užiť, bez tlaku na výsledok. Ale to, čo dokázali naši atléti v konkurencii 14. top slovenských atletických klubov, nás trénerky v cieli rozplakalo od šťastia. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou a my sme obsadili úžasné 3.miesto´´ skonštatovali po pretekoch trénerky na sociálnej sieti.
 

Deti z AC Malacky idú po odovzdávke kolíka do posledného kola na prvom mieste.
 

Deti si okrem zážitkov odniesli malý balíček, ako odmenu za prebojovanie sa do veľkého finále a výhercovia aj krásne ceny a plyšáka – maskota Spajkyho.
,, Sme radi, že sa takmer v každom kraji uskutočnilo aspoň jedno postupové kolo, a že deti mohli štartovať aj na veľkom finále. Trošku nás mrzí, že niektoré kluby kvôli nepriaznivej situácii v ich kluboch nemohli prísť, aj napriek tomu, že sa im podarilo postúpiť. Veríme, že do budúcna budú mať možnosť štartovať všetky kluby. Všetkým klubom, trénerom a rodičom ďakujeme, že aj naďalej vedú deti k športu a prišli na finále, či krajské kolo Detského štafetového krosu. Už teraz sa tešíme na ďalšie podujatia Detskej atletiky, medzi ktorými chystáme aj nejaké novinky.´´ skonštatovali Radovan Tomeček a Jaroslav Dobrovodský.
 

Výhercovia Detského štafetového krosu s maskotom Spajkym.