trener
Čo je Detská atletika?

Čo vlastne je projekt detská atletika? 

S projektom Detská atletika prišiel Slovenský atletický zväz s cieľom zaujať deti atletikou, dať im možnosť trénovať s modernými pomôckami a zažiť atletiku hrou, kým sa naplno pustia do pretekania vo “veľkej” atletike. Projekt upriamuje pozornosť najmä na deti vo veku 5 - 11 rokov, teda na vekovú skupinu, ktorej sa predtým venovala minimálna pozornosť. Už po pár rokoch od spustenia projektu vidíme, že tieto ciele sa Slovenskému atletickému zväzu darí napĺňať a o detskú atletiku je čoraz väčší záujem. 

Prečo sa stať súčasťou projektu? 

Klubu, ktorý má minimálne 20 detí vo vekovom rozpätí projektu, vedie pravidelné atletické tréningy a aktívne sa zapája do súťaží Detskej atletiky vzniká nárok na zapožičanie atletickej súpravy Detskej atletiky v hodnote 800€, obsahujúcej napríklad detské prekážky, štafetové kolíky, medicinbaly, frekvenčné rebríky a mnoho iného. 

Za každého aktívneho pretekára (teda dieťa, ktoré absolvuje aspoň 3 štarty ročne) navyše klub získava od SAZ finančnú podporu (formou refundácie nákladov), ktorú môže využiť sa platbu za prenájom priestorov na tréningy, mzdu trénerov, či nákup klubového oblečenia. 

Deti sa zadarmo môžu zúčastňovať pretekov, ktoré organizujú koordinátori projektu a súťažiť o zaujímavé ceny. 

Ako sa zapojiť? 

V skratke je potrebné vytvoriť si “atletickú škôlku” (klub - prípravku), zaregistrovať do nej aspoň 20 detí, absolvovať jedno zo školení IAAF tréner Detskej atletiky, ktoré pravidelne organizujeme a dať nám o sebe vedieť na detskaatletika@atletika.sk

Viac info ako sa zapojiť do projektu nájdeš TU.

Kto sa môže zapojiť? 

Zapojiť sa môže ktokoľvek, kto splní podmienky - či už ide o atletický klub, základnú školu, centrum voľného času alebo nadšenca, ktorý chce viesť vlastný klub. Postup registrácie sa u jednotlivých subjektov mierne líši - podrobnejšie info je možné nájsť v dokumente “Ako sa zapojiť do projektu”

Mám atletickú škôlku - čo ďalej? 

Akonáhle máš zaregistrovaný svoj klub v Slovenskom atletickom zväze (v prípade otázok k tomuto procesu neváhaj kontaktovať matrikára SAZ - p. Kompas kompas@atletika.sk) a zaregistrovaných aspoň 20 detí, stačí nás kontaktovať (mailom alebo telefonicky). Hlavný koordinátor projektu si overí registráciu klubu a detí a obratom zašle formulár “Info o klube” - po vyplnení sa bude info o tvojom klube nachádzať na našej webovej stránke, kde ho uvidia i potencionálny “zákazníci” - rodičia, ktorí hľadajú atletický klub pre svoje dieťa.

Potom už to ide rýchlo - zašleme ti Zmluvu o zapožičaní atletických súprav. Po obdržaní dvoch kópii podpísaných prezidentom klubu nám zostáva posledná príjemná povinnosť - dohodnúť sa na mieste a termíne prevzatia súpravy klubom. A potom sa už bude na účasť nového klubu na pretekoch tešiť krajský koordinátor :) 

Čo ma to bude stáť? 

Detská atletika je projektom Slovenského atletického zväzu, nie je komerčným projektom a preto si nerobíme nárok na časť členského klubov ani nemáme stanovené štartovné na preteky.

Jediné poplatky, ktoré je potrebné uhradiť, sú za registráciu klubu do SAZ (50€; ročná prolongácia ďalej iba 10€) a registračný poplatok za pretekára do 23 rokov vo výške 1€. Viac info TU.

Akých pretekov sa môžem zúčastňovať? 

Registrovaní pretekári sa môžu zúčastňovať akýchkoľvek pretekov organizovaných SAZ, podľa vekovej kategórie. Aktuálny kalendár pretekov detskej atletiky, ako i propozície na jednotlivé súťaže podľa krajov nájdeš na našom webe v sekcii “Preteky”. Atléti sa samozrejme môžu zúčasťňovať i “veľkej” atletiky - zoznam pretekov i s propozíciami nájdeš na webe www.atletika.sk 

V prípade akýchkoľvek otázok neváhaj kontaktovať hlavných koordinátorov projektu Radovana Tomečka (+421 918 432 081),  alebo Jaroslava Dobrovodského (+421 911 766 772), prípadne mailom na detskaatletika@atletika.sk , dobrovodsky@atletika.sk alebo osobne (po dohode) na sekretariáte SAZ, v, Bratislave.