trener
ŠAK Komárno

Ako vznikol Váš klub/atletická škôlka?

Chcela som, aby moje dieťa pri nástupe do ZŠ chodilo na nejaký šport. Keď som sa pýtala na možnosti,  neboli na škole  vlastne žiadne. Zároveň na mňa  bola obratom smerovaná otázka s možnosťou viesť krúžok a poskytnutá ústretovosť vedenia v tomto smere.  O 2 mesiace som pracovala na dohodu v ZŠ a viedla krúžok atletiky (ja som bola od MŠ gymnastka, potom atlét a vlastne ma stále baví šport )

 

Čo Vás priviedlo k založeniu klubu a zapojeniu sa do projektu DA?

Po presurfovaní webu čo sa vlastne deje v tejto dobe s atletikou a deťmi, našla som SAZ a  DA, prihlásila sa na najbližšie školenie Detskej atletiky a následne som  z krúžku založila ŠAK – športový atletický klub.

 

Ako dlho už trénujete deti vo Vašom klube/škôlke ?

4 roky

 

Koľko detí navštevuje vaše tréningy a koľko trénerov sa im vo vašom klube venuje? 

V MŠ 28 detí, na jednej tréningovej hodine 10 - 13 detí = 1 tréner

Na ZŠ Komenského 38 detí = 3 tréner

Na ZŠ Rozmarínová 15 deti = 1 tréner

 

Kde resp. ako trénujete a pripravujete deti na súťaže Detskej atletiky počas roka?

MŠ - na dvore, v zime v triede 

ZŠ  Komenského - na školskom ihrisku - tartanová dráha, trávnatá plocha, v zime telocvičňa

ZŠ Rozmarínová – na školskom dvore – trávnatá plocha, v zime veľká alebo malá telocvičňa

 

Čo sa podľa Vás  deťom na tréningoch najviac páči?

...je to rôzne

Väčšinou chlapci chcú hrať futbal, ostatné deti obľubujú súťaže v družstvách a hry – naháňačky       (inšpirujem sa z knihy DEtská atletika I. alebo z webu, hry si prispôsobíme  prostrediu a aktuálnemu tréningovému zameraniu). Milujú čo nie je bežné,  resp. čo je zakázané - preliezanie plotov, aj to niektorých musím  učiť  ( nevedia preliezať plot???)

 

Aká disciplína Detskej atletiky je u Vašich detí obľúbená?

Na prvom mieste je skok do diaľky s rozbehom vonku do doskočiska (skákali by s poriadne dlhým rozbehom aj hodinu, čo im ale vôbec nedovolím - chudáci), hladký šprint na 50 m, štafeta a biatlon na suchu  

 

Ktoré pomôcky DA využívate v tréningu najčastejšie a ktoré deti najviac obľubujú?

Najviac využívam prekážky a frekvenčný rebrík.

Deti obľubujú tie penové lopty - vortex a vlastne všetky vecičky na hádzanie, taktiež prekážky a lano.

 

Odporúčali by ste zapojenie sa do projektu Detskej atletiky trénerom alebo rodičom? Ak áno, prečo?

Samozrejme, pretože DA má úžasnú motivačnú sadu pre deti, ktorá rozvíja všestrannosť. Usporadúva  pre deti preteky hravou formou, a to deti milujú - súťažiť. Obľubujú cestovanie vlakom na preteky. 

 

Ako ovplyvnila Váš klub situácia okolo vírusu COVID-19?

Dá sa to vyjadriť aj jednoslovne..... ale nebudem  teraz hulvát, takže: 

Negatíva: väčšina deti nemá prístup na soc. siete, takže nemám spätnú väzbu. Jedine od rodičov, spočítam na prstoch jednej ruky… Detí, ktoré spolupracujú  je málo, povedala by som, že tiež len vďaka podpore rodičov. Tuším iba čumia do mobilov, PC a teliek (ako tie moje, ak by som im to neustále nezakazovala).

Deti stratia kondičku a všetko natrénované.

Zastavenie rozvoja DA v MŠ, kde som práve v marci začala tréningové hodiny. Detičkám sa páčilo (sú to šibalskí anjelici s rožkami). Rodičia prihlasovali stále ďalšie deti, keď videli tréningovú hodinu a po 2 týždni nastala pauza...

Pozitíva: rozvoj mojej vlastnej kreativity. Mám viac času na samovzdelávanie a rozvíjanie osobnosti športovým smerom, výrobu obrázkových tréningov pre deti, (aj nové deti po pol roku poznajú základy, takže zvládnu  trénovať samé). 

Zisťujem od rodičov, že deťom chýbam a chýbajú im naše tréningy, zábava v skupine, čo ma ako výsledok mojej práce teší.

Máme viac času na históriu atletiky a športu vôbec - hlavne formou životopisných filmov, ktoré im navrhujem medzi tréningami (teda hlavne starším atlétom  v atletickej prípravke).

 

Niečo o Vašom klube/atletickej škôlke:

Rozvíjame všestrannosť a radosť so športu. V našom klube máme zatiaľ iba atlétov do 15 rokov.

V prvom rade sa snažím každému vštepiť základy atletiky, ale oboznámiť ich aj s inými športovými odvetviami. U najmenších načúvam ich vyznaniam, čo sa im páči, čo majú radi a snažím sa vyhovieť. Aby mali zo športu radosť čím dosiahnem, že sa zdržali v klube dlhšie ako pár mesiacov či rok . Ale ak odídu za iným športom, teší ma to, lebo dostali základ a majú vštepenú radosť zo športu - a stalo sa, že sa niektorí vrátili, keď v inom odvetví  radosť chýba.

Samozrejme sa zúčastňujeme pretekov - už od najmenších preferujeme súťaženie v družstvách organizovaných Detskou atletikou. Vyhľadávame vhodné súťaže na webe (momentálne prebiehal virtual race), mestske behy  alebo organizujeme preteky v rámci nášho klubu a mesta (Mikulášske preteky  družstiev,  jarný 5 boj družstiev základných škôl, letný záverečný sparťan párty....)

Popri tom všetkom počas roka na tréningoch, už od najmenších, nechýba rozhovor o vhodnej strave športovca, opakované prednášky a príbehy s tým spojené, a samotná príprava raw pochúťok

Preberáme históriu atletiky minulú aj tú aktuálnu, najlepšie je to formou životopisných filmov...

V zime v rámci všestrannosti využívame  mestskú plaváreň, klzisko, lezeckú stenu, bežky v tatrách a všetky kolektívne loptové hry.

V lete: plávanie na letnom kúpalisku, plážový volejbal, turistika v blízkom okolí ale aj v našich veľhorách, priblížili sme tému sparťan race, box, horolezectvo, kurz sebaobrany 

Na záver: bude ma tešiť, ak si naši zverenci spomenú aj vo vyššom veku, že na atletike bolo fajn, budú mať o čom rozprávať  a dostanú sa do detského jednoduchého a úžasného krásneho flow Samozrejme, ak sa niektorí z nich stane úspešným  reprezentantom, tak to už budeme happy, že sme k tomu viac či menej prispeli

 

Katarína Sirotková   ŠAK Komárno