trener
  • Úvod
  • /
  • Aktuality
  • /
  • Najväčším prekvapením Detského krosu boli deti z ŠK Detva v pohybe. Ako to v Detve vlastne začalo?
Najväčším prekvapením Detského krosu boli deti z ŠK Detva v pohybe. Ako to v Detve vlastne začalo?

 

Na nedávnom finále Detského štafetového krosu príjemne prekvapil nováčik medzi klubmi Detskej atletiky ŠK Detva v pohybe. Do projektu sú zapojení ešte len prvý rok a už sa im podarilo prebojovať do finále, v ktorom sa dokonca umiestnili na treťom mieste v dramatickom finiši. Ako to v Detve vlastne všetko začalo sme sa opýtali trénerky a predsedníčky klubu Miriam Moravíkovej.
 
Kedy vznikol Váš klub a ako ste sa dozvedeli o projekte Detská atletika ?
 
Náš ŠK Detva v pohybe vznikol v auguste 2019, aby spojil amatérskych športovcov (bežcov, cyklistov, skialpinistov apod. ) na Podpoľaní. Záujem o bežecké tréningy rástol hlavne zo strany dospelých. Preto sme sa (dve budúce trénerky Mirka a Nika) rozhodli absolvovať v decembri 2019 kurz Trénera atletiky v Banskej Bystrici. Tam nás počas záverečnej skúšky oslovili skúšajúci p. Čillík a p. Pupiš, aby sme v Detve podchytili práve deti a začali s projektom Detskej atletiky. Vtedy sme o projekte počuli prvýkrát a začať s atletikou v Detve na „zelenej zarastenej škváre“ letného štadióna sa nám zdalo ako príliš veľké sústo. No veci sa začali uberať správnym smerom aj vďaka bežcom z nášho klubu - rodičom, ktorí nám s dôverou zverili svoje deti a s nadšením privítali vznik atletickej prípravky v našom meste.
 
Chrobák teda ostal v hlave a hlavná myšlienka Projektu Detská atletika - podchytiť deti vo veku 5 -11 rokov na všeobecnú športovú prípravu, bez nutnosti akejkoľvek špecializácie, hravou a zábavnou formou - to nás presvedčilo, že by sme to mohli u nás v Detve skúsiť. Nič podobné doteraz v Detve nebolo. 
 

Spoznávanie nových pomôcok zo súpravy Detskej atletiky.
 
Ako si spomínate na začiatky vo Vašom klube ?
 
Nezačali sme práve v najpriaznivejšej dobe, ktorá bola ovplyvnená celosvetovou pandémiou. Išli sme do toho ale bez finančných rizík s podporou SAZ a projektu Detská atletika (atletické pomôcky, metodika) a zázemím s finančnou podporou, ktorú nám vyjadrilo naše Mesto Detva Základná škola s MŠ A.Vagača. Ani korona nás v týchto našich začiatkoch nezabrzdila. Ako jeden z mála klubov sme prijali možnosť trénovať aj v zimnom období vonku v malých skupinkách s trénerom za dodržiavania prísnych opatrení.    
 
Obrovskou výhodou úspešného napredovania Detskej atletiky v našom klube sú naši tréneri, všetci aktívni bežci: 
1. Miriam Moravíková, trénerka Veľkáčov i Malkáčov
2. Renátka Uhrinová, trénerka so zameraním na Malkáčov, admin FB stránky  
3. Ivetka Furáková, trénerka a fyzioterapeutka pre Malkáčov i Veľkáčov 
4. Matej Schieber, tréner Veľkáčov (člen Dukla BB), veľký vzor pre našich atlétov
5. Zdenka Vágnerová, asistentka trénera
 
V tejto skvelej partii trénerov, ktorá ma chuť neustále sa vzdelávať (semináre SAZ), konzultovať navzájom nové poznatky  a skúsenosti, vypracovávať tréningové plány, aby sme navzájom boli informovaní o činnostiach a aktivitách na tréningoch je radosť pracovať a cítiť to aj na tréningoch. Veď sa nám od septembra zdvojnásobil počet malých atlétov. 
 

 ŠK Detva v pohybe na Majstrovstvách SsAZ v cezpoľnom behu v Hontianskych Moravciach.
 
 
Čo Vám, ako trénerom prináša práca s deťmi ?
 
Našou najväčšou odmenou ako trénerov nie sú pódiové umiestnenia (aj keď potešia), ale pokrok jednotlivých atlétov, aký urobia už za pár mesiacov na atletických tréningoch. 
Bonusom je aj skvelý kolektív malých atlétov, v ktorom sa navzájom povzbudzujeme, rešpektujeme a pomáhame si. Ale nie je to vždy jednoduché, niekedy nás to stojí neskutočné úsilie skĺbiť rôzne nálady, povahy tak, aby náš kolektív fungoval tým správnym smerom. Práca s deťmi je na jednej strane náročná, na druhej strane nás neskutočne obohacuje a dobíja energiou.
 
Po pretekoch Detskej atletiky v štafetovom krose v Banskej Bystrici sme ako tréneri prežili také silné emócie, o ktoré sa postarali naše „deťúšiky“ o akých sa nám doteraz ani nesnívalo. A nemyslime len úspech v podobe 2. postupového miesta na finále Detského krosu, ale to ako podržali Malkáčov, keď sa im v štafete nedarilo. 
 

Detva v pohybe s trofejami aj na podujatí Rozbehajme Krupinu.

A ako hodnotíte vašu účasť na samotnom finále Detského štafetového krosu ?
 
Už postup z krajského kola na celoslovenské finále bolo pre nás príjemným prekvapením. Preteky v Čunove sme si išli hlavne užiť, bez tlaku na výsledok. Ale to, čo dokázali naši atléti v konkurencii 14. top slovenských atletických klubov, nás trénerky v cieli rozplakalo od šťastia. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou a my sme obsadili úžasné 3.miesto´´
 

Odovzdávka úspešnej Detvianskej štafety na Finále Detského štafetového krosu v Čunove.

Čo hovoria na tréningy a úspechy rodičia ,,Vaších´´ detí ?
 
Teší nás, že cítime spätnú väzbu od rodičov, ktorí sú spokojní a vyjadrujú nám podporu. Veríme, že je to zásluhou aj našej komunikácie, kde rodičom dávame podrobné informácie, pokyny či vyhodnotenie absolvovaných pretekov. 
 

Deťom z Detvy v pohybe sa na finále Detského štafetového krosu podarilo umiestniť na 3.mieste.
 
Aké pomôcky zo súpravy Detskej atletiky majú deti najradšej?
 
Jednou z najobľúbenejších pomôcok sady Detskej atletiky pre našich atlétov je lano. Najhláška z tréningu (ale neviem či publikovateľná????)  je od nášho Maxima. Na moju otázku, čo ste robili na tréningu s trénerom Maťom? Bola jeho odpoveď: „Preťahovali sme sa s dievčatami. Boli sme slabí, musel pomáhať aj tréner ????!“  
S jedným sme si však na 100% istí, v ŠK Detva v pohybe ťaháme všetci za jeden povraz a jedným smerom. 
 

Preťahovanie lanom je na tréningoch v Detve veľmi obľúbené.

 
Ako by ste na záver pár slovami zhodnotili vaše zapojenie sa do projektu Detská atletika?
 
Ak by sme to mali zhodnotiť pár slovami, Detva je výrazne detskou atletikou pozitívna ! 

...
 
Ďakujeme, že ste súčasťou Detskej atletiky a veríme, že sa od Vás inšpirujú ďalšie kluby.

Ďakujeme za Vaše odpovede a želáme Vám ešte veľa úspechov a radosti na spoločných tréningoch.